Zamiatarka. Twój sposób na czystą posesję

narzędzia ogrodnicze zamiatarka

Choć dom z ogrodem jest marzeniem wielu osób, to nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jego utrzymanie wymaga sporej ilości pracy. Pielęgnacja ogródka najczęściej kojarzy się z pieleniem, sadzeniem roślin, dozowaniem nawozu, czy koszeniem trawy, ale własny dom oznacza również wiele innych, mniej przyjemnych zajęć, jak choćby utrzymanie czystości.

Z czasem na wszystkich wyłożonych kostką, kamieniem, drewnem i płytami miejscach gromadzi się piach, fragmenty gałązek, liści czy igieł. Im bardziej rozległy i okazały ogród, tym zazwyczaj więcej w nim ścieżek i utwardzonych powierzchni. Wokół domu zwykle część miejsca zajmują podjazdy, miejsca postojowe, chodniki czy urządzone na gruncie tarasy. By zachować odpowiednią estetykę, trzeba systematycznie dbać o uprzątanie tych wszystkich miejsc. Jeśli przeraża nas wizja długotrwałego zamiatania, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości wypożyczenia zamiatarki. Zobaczmy, jak działają zamiatarki i sprawdźmy, dlaczego warto ich używać.

Jak działają zamiatarki?

Zamiatarki to sprzęt, który za pomocą obracających się, napędzanych mechanicznie szczotek pomaga w usunięciu zanieczyszczeń z niemal dowolnej utwardzonej powierzchni. Zasada działania tego typu urządzeń jest stosunkowo prosta. Szybko wirujące szczotki działają podobnie jak tradycyjna miotła, jednak ze względu na to, że obracają się z dużą prędkością, są w stanie wykonać swoje zadanie o wiele szybciej i precyzyjniej.

Zamiatarki mogą być wyposażone w różne rodzaje szczotek, w zależności od modelu. Mniejsze urządzenia korzystają często ze szczotek talerzowych, czyli okrągłych, w których włosie jest osadzone prostopadle do czyszczonej powierzchni, a w wielu przypadkach pomocniczo również ze szczotek wieńcowych, z włosiem osadzonym pod pewnym kątem, które pomagają w oczyszczaniu krawędzi czy miejsc trudnodostępnych. W większych zamiatarkach najczęściej montuje się jednak solidne szczotki walcowe, które pozwalają na osiągnięcie większej wydajności, a przy jednym przejeździe są w stanie posprzątać znacznie szerszy pas terenu. Włosie jest w takich konstrukcjach ułożone równolegle do osi obrotu. Uginając się, najdoskonalej powiela doskonały rezultat, jaki można uzyskać przy zamiataniu ręcznym, kiedy powierzchnia ma kontakt z największą długością każdego włoska.

Zaletą zamiatarek jest to, że można do nich dołączyć pojemne zbiorniki na zbierane odpadki. Dzięki temu zalegające zanieczyszczenia mogą być łatwo zebrane, a podczas samego czyszczenia powstaje znacznie mniej kurzu.

Warto pamiętać, że zamiatarki są produkowane w różnych wersjach napędu. W mniejszych modelach stosuje się często rozwiązania ręczne – obrotowy ruch szczotek jest wówczas generowany przez prostą przekładnię, która obraca się podczas prowadzenia urządzenia. Użytkownik musi więc włożyć dodatkową siłę w pchanie urządzenia. Choć korzystanie z takich zamiatarek zwiększa efektywność pracy, to wiąże się jednak ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Nieco ulepszoną wersją są maszyny, w których zamontowano silnik elektryczny. Odciążają one wprawdzie użytkownika, jednak wymagają dostarczania energii elektrycznej, w czasie pracy trzeba zwijać lub rozwijać kabel, a zasięg sprzętu jest ograniczony długością dostępnego przedłużacza.

O wiele wygodniejsze w eksploatacji są zamiatarki z silnikami spalinowymi. W takim przypadku użytkownik zyskuje pełną mobilność oraz możliwość obsłużenia nawet dość rozległego terenu. Co ważne, w zamiatarkach tego typu urządzenie porusza się samoczynnie, a rolą użytkownika jest tylko dobór prędkości pracy oraz nakierowywanie urządzenia na właściwy tor jazdy.

Dlaczego warto korzystać z zamiatarek?

Wykorzystywanie zamiatarki jest tym bardziej efektywne i przydatne im rozleglejszą powierzchnię trzeba oczyścić. Większe urządzenia pozwolą na szybkie uprzątanie sporej szerokości ścieżki czy podjazdu przy jednym przejeździe. Korzyścią z używania zamiatarki jest także fizyczny kontakt włosia stosowanej szczotki z obsługiwaną powierzchnią. Dzięki temu urządzenie nie tylko kieruje do zbiornika wszelkie naniesione zanieczyszczenia, ale również pozwala na usunięcie brudu, który wniknął w szczeliny i pory materiału, z którego wykonana jest nawierzchnia.

Stosowanie zamiatarek jest często porównywane z myciem terenu za pomocą myjek ciśnieniowych. Warto jednak pamiętać, że zamiatarka ma tę przewagę, że pozwala na zebranie zanieczyszczeń, podczas gdy strumień wody usuwa je wprawdzie poza ścieżkę lub podjazd, ale jednocześnie kieruje na trawnik czy rabatę kwiatową. Wielką przewagą zamiatarki jest również możliwość korzystania z niej w zimie.

Co ważne zamiatarka pozwala nie tylko na sprzątanie naniesionego kurzu czy piachu, ale również daje możliwość efektywnego odśnieżania. Za pomocą zamiatarki można sprawnie i szybko usunąć śnieg niemal z każdej powierzchni, uzyskując suche i całkowicie oczyszczone przejście. Odśnieżanie przy pomocy zamiatarki jest znacznie bardziej ekonomiczne niż w przypadku pługu czy środków chemicznych. W efekcie jej pracy nie pozostaje na ścieżce ani chodniku śnieżna breja jak przy tradycyjnym soleniu, czy warstewka śniegu, który rozpuszczając się w ciągu dnia, tworzy pod wieczór trudny do usunięcia i niebezpieczny lód.