Wertykulacja trawnika krok po kroku

Właściwa pielęgnacja gleby

Ładnie utrzymany trawnik jest wizytówką całego ogrodu i domu. Gęsta i sprężysta trawa wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Poza systematycznym nawadnianiem, koszeniem i nawożeniem potrzebne są też dodatkowe zabiegi. Jednym z nich jest wykonywanie fachowej wertykulacji trawnika. Dzięki temu zabiegowi trawa zyskuje lepsze możliwości wzrostu i wspaniale się prezentuje. Zobaczmy, na czym polega zabieg wertykulacji.

Co grozi trawnikowi?

Trawa, podobnie jak inne rośliny wciąż rośnie. Nowe źdźbła pojawiają się w miejsce starych, które ulegają degradacji i obumierają. Pełna życia jest również gleba, na której posadziliśmy trawę. Pojawiają się na niej zarodniki innych roślin, np. mchu. Ziemia, na której rośnie trawa, osiada pod własnym ciężarem, często jest też ubijana przez chodzących po jej powierzchni ludzi czy zwierzęta. Wszystkie te procesy są zwykle nieuniknione w przypadku ogrodowego trawnika, jednak wpływają one negatywnie na stan murawy i jej możliwości rozwojowe. Dlatego trawnikowi co jakiś czas potrzebny jest zabieg wertykulacji, który pozwoli na poradzenie sobie z tymi problemami.

Właściwa pielęgnacja gleby

Wertykulacja polega na nacinaniu wierzchniej warstwy gleby specjalnymi ostrzami, które zagłębiają się na kilka centymetrów. Proces ten powinien być wykonywany na całej powierzchni trawnika. Najlepiej, gdy wertykulację stosuje się wczesną wiosną. Zabieg wykonuje się bezpośrednio po pierwszym wiosennym koszeniu trawy. Można go też powtórzyć na jesieni, ale w większości przypadków nie jest to konieczne.

Do wertykulacji używa się specjalnych urządzeń, które są wyposażone w wałki z ostrzami zagłębiającymi się w ziemię. Dostępne są zarówno wertykulatory ręczne, jak i elektryczne lub spalinowe.

Dzięki wertykulacji i nacinaniu gleby niszczymy tzw. filc, czyli zbite, obumarłe części trawy zalegające na powierzchni ziemi. W ten sposób możemy też pozbyć się mchu i innych niepożądanych roślin. Nacięcia w glebie sprawiają, że ulega ona rozluźnieniu. Łatwiej będzie więc do niej wnikała woda, powietrze i składniki odżywcze, jeśli zdecydujemy się na nawożenie trawnika. Usuwanie obumarłych części roślin poprawia również nasłonecznienie całego trawnika.