Trawa z rolki czy siewu – jaką wybrać?

Trawa z rolki

Piękny trawnik jest marzeniem wielu posiadaczy ogrodów. Wygląda bardzo atrakcyjnie, przyjemnie się po nim chodzi i jest znakomitym miejscem do zabaw z dziećmi. Jednak wyhodowanie ładnej trawy nie zawsze jest proste. Sporo osób przed założeniem trawnika zastanawia się, czy lepiej zdecydować się na zakup trawy z rolki, czy raczej na wysiew nasion. Sprawdźmy, jakie są zalety każdego z tych sposobów.

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki to zdecydowanie szybsza metoda na uzyskanie pięknej, gęstej trawy. Do ułożenia darni powierzchnia musi być odpowiednio przygotowana. Należy przeprowadzić takie same zabiegi jak w przypadku tradycyjnego siewu. Gleba powinna być oczyszczona z chwastów, wyrównana oraz spulchniona. Przed rozkładaniem darni warto sprawdzić jej wilgotność, jeśli jest przesuszona, trzeba ją podlać. Samo układanie zajmuje trochę czasu, jest jednak łatwe.

Przy wyborze trawnika z rolki bardzo istotna jest jakość kupionej darni. Warto zwrócić uwagę nie tylko na samą trawę, ale również na stan podłoża. Ważne by nie było przesuszone, z osypującą się ziemią.

Po ułożeniu darni powierzchnia powinna być lekko dociśnięta, tak by korzenie przylegały do gleby i miały szansę kontaktu z podłożem. Ułożoną trawę z rolki trzeba podlać. Po kilku dniach watro sprawdzić ukorzenienie. Trzeba również pamiętać o regularnym podlewaniu.

Wysiew trawnika

Wysiew trawnika można przeprowadzić dość szybko, a przygotowanie gleby zabierze tyle samo co przy trawie z rolki. Zaletą siewu jest to, że mamy bardzo duży wybór różnych rodzajów nasion, pozwalających na wyhodowanie darni o rozmaitych właściwościach. O ile jednak siew nie zabiera dużo czasu, to pielęgnacja zasiewu wymaga dużej dozy cierpliwości. Wysiane ziarna warto przykryć niezbyt grubą warstwą równomiernie rozprowadzanej ziemi i wałować. Zasiany teren należy podlać, jednak trzeba uważać, by nie wypłukać ziaren i ziemi zbyt silnym strumieniem wody. Idealnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z nasadki dającej efekt deszczownicy. Trzeba pamiętać, że na posianą trawę nie wolno wchodzić. W wielu przypadkach konieczne będzie odsianie trawy w miejscach, gdzie nasiona wydziobały ptaki.

Rolka czy nasiona?

Wybór konkretnego rozwiązania zależy m.in. od tego, czy zależy nam na czasie, czy też mamy więcej cierpliwości. Jeśli liczą się dla nas koszty, to siew okaże się tańszy. Zwykle jednak bardziej równomierny efekt uzyskami dzięki gotowej darni.