Nabycie sprzętu ogrodniczego – zakup czy wypożyczenie?

pług

Każdy z nas chce mieć zadbany ogród. Aby utrzymać go w należytym porządku, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu ogrodniczego, który usprawnia i ułatwia pracę. Często zakup profesjonalnych narzędzi wymaga inwestycji dużych pieniędzy, dlatego warto rozważyć jaki sprzęt będzie nam potrzebny systematycznie, a jaki okazjonalnie lub jednorazowo. Sprawdźmy, w jaki warto zainwestować, a który lepiej wynająć.

Zalety i wady wypożyczania sprzętu ogrodniczego

Podstawową zaletą wypożyczania sprzętu ogrodniczego jest oszczędność finansowa. Wypożyczając sprzęt, nie musimy zastanawiać się nad jego ceną. Dodatkowo zaletą wypożyczania sprzętu ogrodniczego jest jego dostępność – większość dostaniemy od ręki. Warto wiedzieć, że wypożyczając sprzęt ogrodniczy, nie musimy się martwić o jego stan techniczny i serwis. Narzędzia ogrodnicze nie będą wyeksploatowane i powinny być dodatkowo ubezpieczone z korzyścią dla wypożyczalni i klienta. Rozważmy wypożyczanie sprzętu ogrodniczego, jeśli mamy mało miejsca w garażu.

Wady wypożyczania sprzętu ogrodniczego pojawiają się wtedy, jeśli chcemy użytkować go przez dłuższy czas. Stawki za dobowe wypożyczenie nie są wysokie, natomiast jeśli potrzebujemy sprzętu na dłużej, rozważmy jego zakup. Przeliczmy, co będzie dla nas korzystniejsze finansowo.

Jaki sprzęt najlepiej wypożyczyć, a jaki mieć na własność?

Na własność warto posiadać własną kosiarkę, nożyce do żywopłotu, podkaszarkę. Nie są to sprzęty kosztowne, a używa się ich regularnie. Warto wypożyczać droższe sprzęty, których używa się przez krótki czas. Zalicza się do nich glebogryzarka. Jej koszt to około 1000 zł, a koszty wypożyczenia na dobę będą dziesięć razy mniejsze. Podobnie warto wypożyczać: dmuchawę do liści, łuparkę do drewna, odśnieżarkę, rozdrabniacz do gałęzi, wertykulator i aerator do pielęgnacji trawników oraz siewnik. Wypożyczać możemy również sprzęty wielkogabarytowe jak ciągnik czy maszyny komunalne.