Na czym polega napowietrzanie trawy?

Aeracja

Hodowla roślin wiąże się z wykonywaniem odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Musimy dbać o właściwe przygotowanie gleby, zasilenie jej odpowiednimi składnikami pokarmowymi oraz systematyczne podlewanie. Ważne jest również usuwanie chwastów oraz ochrona przed szkodnikami. Właściwie dobrane zabiegi są potrzebne również, gdy chcemy uzyskać ładną i sprężystą trawę. Jedną z istotnych, choć często zaniedbywanych czynności jest napowietrzanie trawy. Warto o tym pamiętać, ponieważ w przeciwnym razie nie będziemy mogli uzyskać satysfakcjonujących efektów. Sprawdźmy, na czym polega napowietrzanie trawnika i jak je przeprowadzić.

Zbytnio zagęszczona gleba

Rośliny potrzebują odpowiedniego podłoża, z którego mogą czerpać potrzebną do wegetacji wodę oraz składniki odżywcze. Wszystkie te substancje powinny znajdować się w glebie na której rośnie roślina. Sama ich obecność jest jednak niewystarczająca. Roślina musi też mieć możliwość łatwej rozbudowy swojego systemu korzeniowego, tak, by móc zapewnić sobie dostęp do tych substancji. Jedną z przeszkód, które ograniczają zarówno rozrost korzeni, jak i przenikanie do nich różnego rodzaju składników odżywczych jest zbytnio zagęszczona gleba.

Różne rodzaje podłoża mają różnie nasilone tendencje do osiadania pod własnym ciężarem. Wynika to zarówno z wielkości składników poszczególnych rodzajów gleb, jak i z ich składu. W przypadku trawnika w grę wchodzi także nacisk, jaki wywieramy na powierzchnię ziemi chodząc. Połączenie tych czynników, czyli tzw. ciężkiej gleby i jej ugniatania prowadzi to powstania powierzchni, przez którą nie przenika woda, powietrze, ani inne substancje, a korzenie nie mają miejsca na ekspansję. Najlepszym sposobem postępowania w takiej sytuacji jest odpowiednia aeracja, czyli napowietrzanie.

Aeracja

Aeracja polega na nacięciu powierzchni gleby i zrobieniu w niej otworów. W zależności od tego, z jakim stopniem ubicia podłoża i jaką glebą mamy do czynienia, nacięcia mogą być płytkie i powierzchniowe lub sięgać zdecydowanie głębiej.

Nacięcia można wykonywać w różny sposób. Wiele osób wykorzystuje do tego celu zwykłe widły, jednak istnieją też specjalne aeratory wyposażone w odpowiednie ostrza. Jest to optymalne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z trawnikiem o większej powierzchni. W przypadku mniejszych trawników można zdecydować się także na specjalne kolce wkładane na buty.