Jak dbać o trawę w ogrodzie?

Podlewanie trawy w ogrodzie

Równomierna i sprężysta murawa to ozdoba każdego ogrodu. Ładna trawa wygląda bardzo atrakcyjnie i sprawia, że korzystanie z ogrodu staje się przyjemniejsze. Dobrze utrzymany trawnik bez problemu zniesie obecność bawiących się dzieci czy zwierząt domowych. Trawa do ogrodu musi być jednak odpowiednio wysiana i pielęgnowana, zanim da tak spektakularne efekty. Przyjrzyjmy się temu, jakie zabiegi są niezbędne, żeby trawnik mógł zbliżyć się do naszego wymarzonego ideału.

Podlewanie

Podlewanie trawnika jest jedną z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych, szczególnie w sezonie wegetacyjnym. Trawnik powinniśmy podlewać wcześnie rano, kiedy ziemia jest jeszcze chłodna. Dzięki temu unikniemy parowania.

Koszenie

Trawa powinna być systematycznie koszona, powtarzanie tego zabiegu przynajmniej raz w tygodniu nie będzie przesadą. Dzięki utrzymywaniu optymalnej wysokości trawa będzie mocna i sprężysta. Trzeba więc pamiętać, by nie urosła zbyt wysoko, jednak ścięcie źdźbeł poniżej 3 cm może prowadzić do jej osłabienia i przesuszenia.

Nawożenie

Rośliny rosną zdecydowanie lepiej, gdy mają zapewniony dostęp do wszystkich niezbędnych substancji. Możemy zdecydować się na nawożenie specjalnymi nawozami do trawy. Jeśli jednak dysponujemy kosiarką z funkcją mulczowania pokosu, warto rozważyć pozostawienie ściętych resztek na trawniku. Rozdrobnione źdźbła ulegną rozkładowi i będą znakomitym nawozem, a my nie będziemy musieli wykonywać dodatkowych zabiegów.

Wertykulacja

Wertykulacja to zabieg, który pozwala na pozbycie się źdźbeł trawy, które są mocno przygniecione do ziemi i zbite. Dzięki niej napowietrzamy i rozluźniamy wierzchnią warstwę gleby. Mamy też szansę na pozbycie się przy okazji mchu i chwastów.

Aeracja

Zabieg aeracji pozwala na rozluźnienie gleby. Polega na wykonaniu serii nakłuć, które powodują powstanie otworów, dających lepszy dopływ powietrza do gleby i przyspieszenie rozkładu resztek roślinnych zasilających glebę w składniki odżywcze. Aeracja ułatwia także przesiąkanie wody i zachowanie optymalnej wilgotności.